Prime Cell láká do Ostravy biotechnologické start-upy ze zahraničí. Inkubátor sází na propojení oborů

March 27, 2017

  • Společnost Prime Cell, která se zabývá regenerativní medicínou, oddělila vlastní vývoj od bioinkubátoru pro start-upy a rozdělila se na dvě nové firmy.
  • Pro inkubátor hledá nadějné výzkumníky v cizině, základem je to, že budou řešit problémy v různých oborech.
  • Prime Cell chce letos zahájit testování léku na ucpané tepny na lidech.
 
Michal Zahradníček - majoritní vlastník biotechnologické firmy Prime Cell v inkubátoru 4Medi.
Michal Zahradníček - majoritní vlastník biotechnologické firmy Prime Cell v inkubátoru 4Medi.Foto: Drahoslav Ramík

Biotechnologická společnost Prime Cell rozšiřuje svůj byznys a aby oddělila vlastní výzkum od investování do start-upů a podpory bioinkubátoru, rozdělila se na dvě firmy. Prime Cell se zabývá regenerativní medicínou a vývojem a výrobou léčiv z lidských buněk, podíl v ní má i investiční skupina Penta. "Naše aktivity se rozšířily do různých směrů a postupně se rozdělila strategie firmy na dva velmi rozdílné obchodní modely," popisuje důvody rozštěpení Michal Zahradníček, majoritní vlastník Prime Cell.

Vznikla tak Prime Cell Advanced Therapy, což je výzkum a výroba léčivých prostředků samotné společnosti, a Prime Cell Bioscience, jejíž součástí je bioinkubátor 4Medi, a která spolupracuje na vývoji a výzkumu se start-upy a láká zahraniční know-how. Do Česka chce firma přivést výzkumníky s nápady z celého světa a spolupracovat s nimi na vývoji moderní léčby. 

Propojení oborů

"Nemůžeme se spoléhat jen na vlastní výzkum s vlastními lidmi," říká Zahradníček o tom, proč je pro inkubátor zásadní přivést nápady z ciziny. Prime Cell, nazývaná jako "továrna na lidské díly", tak na konci minulého roku do 4Medi najala člověka, který v USA a Kanadě hledá mladé vědce se slibnými výsledky výzkumu v biotechnologiích. A ještě letos by se v parku měla usídlit firma, která v této oblasti působí jako "lovec mozků" a nadějných start-upů v pre-seed fázi, tedy v úplných, a pro investory velmi rizikových, začátcích.

"Nabízíme start-upům a vědeckým spin-off firmám prostředí, kde se nemusí o nic starat, zkušenosti vědců a výzkumníků Prime Cell, jsme potenciální strategický investor nebo investora přivedeme a díky akcionářské struktuře máme přímý přístup do desítek nemocnic a více než tisícovky lékáren v několika zemích," popisuje Zahradníček a naráží na byznys Penty, která vlastní lékárny Dr. Max a nemocnice v Česku a na Slovensku. Společnost za to chce ve firmách podíl a případně rozdělení trhu se start-upy z ciziny. "Americké firmy většinou nemají o Evropu zájem, je pro ně z hlediska zákonů, pojišťoven, jazyků, příliš složitá. Takže licenci pro Evropu si necháme my a oni ji dostanou pro USA," popisuje nově nastavený obchodní model.

V současnosti sídlí v rozsáhlé budově 4Medi v areálu Fakultní nemocnice Ostrava 13 nájemníků, z toho sedm start-upů. Místní mladé firmy se zabývají farmacií, biochemií, biologií, vývojem přístrojů a dalšími medicínskými obory. Právě na propojení oborů si inkubátor zakládá. Kromě propletení výsledků různých výzkumů také kvůli tomu, že si vědci mohou mezi sebou poradit. "Cílem je, aby se výsledky výzkumu start-upů dostaly co nejdříve k pacientům," říká o výběru firem Zahradníček. Například léky ale mohou jít na trh až po více než deseti letech zkoušek a stejně dlouho se schvalují i přípravky z lidských buněk. 

To, že výzkum ve 4Medi je pro byznys zajímavý, do jisté míry dokládá zájem investorů o start-upy v akcelerátoru. Jejich vstup do firem ale zatím Prime Cell odmítá. "Klíčový byznys je pro nás zvyšování hodnoty výzkumu, který si uděláme sami. Investory pustíme do našich firem až tehdy, kdy bude potřeba obrovský kapitál v řádu několika stovek milionů eur," doplňuje Zahradníček.

Podobných bioinkubátorů jako je 4Medi je v Evropě hned několik desítek, některé vznikly už v druhé polovině devadesátých let, většina po roce 2000. Ve světě tak nejde o úplnou novinku. Inkubátor 4Medi byl otevřen v roce 2014, budova i technologie v ní stály kolem 800 milionů korun, větší část byla zaplacena z evropských dotací. Prime Cell tak byla v té době jedna z největších příjemců dotací v Česku. "Dnes už nemáme žádný investiční projekt, který by byl v běhu, jsme ve fázi tzv. udržitelnosti, která bude trvat do roku 2020. O žádné investiční peníze už žádat nebudeme," uzavírá Zahradníček.

Mimo 4Medi společnost vlastní také Národní centrum tkání a buněk v Brně. To vyvíjí a vyrábí léčiva a provozuje banku pupečníkové krve. 

Prodej rozpracovaného výzkumu

Ačkoliv firma, která má 80 kmenových zaměstnanců, dělá hlavně výzkum, něco utrží na prodeji několika svých produktů, například pro léčbu očního poranění či chondrograftu. To je v podstatě vypěstovaná kloubní chrupavka z vlastních buněk pacienta. Loni měla společnost podle Zahradníčka obrat 100 milionů korun. Prime Cell chce ale začít vydělávat více ještě před tím, než se hotové produkty dostanou na trh. Kromě prodeje léčiv by se měl obchodní model firmy rozšířit o prodej licencí k využití produktů a prodej rozpracovaných výzkumů v různých fázích.

"Pokud dokončíme první fázi klinické studie na ischemii (ucpání tepen) a zjistíme, že druhá fáze by nás stála víc než miliardu, tak to prodáme nebo si přizveme dalšího investora," popisuje Zahradníček možnou situaci. Například o prodeji licence chondrograftu firma uvažuje v Saúdské Arábii, Číně, Izraeli či Koreji. "Naším cílem je pomoci myšlenkám a nápadům v Ostravě na svět, a pak je v nějakém stádiu prodat," dodává.

Samotná Prime Cell spoléhá, stejně jako inkubátor, na spolupráci se zahraničními výzkumníky. Je to součást strategie, jak získat nápady a dále je rozvíjet. Firma nyní například připravuje zahájení testování léku pro léčbu ischemie na lidech. Preklinický výzkum, na kterém Prime Cell spolupracovala s americkou společností NeuroFx, trval dva roky. "Nepoužíváme přímo buňky kostní dřeně, ale jejich kondicionovaná média, což je tekutina, ve které se tyto buňky kultivují. Vyzkoumali jsme, že se do tohoto média vyextrahuje spousta vlastností buněk, a to se dá využít při léčbě," popisuje Zahradníček. Výsledky tohoto výzkumu si firma nechala loni na podzim patentovat a testovat léčivo na lidech chce od letoška v EU.

Rovněž plánuje zahájit i vylepšení jednoho ze svých nejznámějších produktů - chondrograftu. Pokud vše dobře dopadne, buňky by měly být podávány přímo do poškozeného místa pomocí injekce. Dosud do vlastního výzkumu Prime Cell dala podle Zahradníčka asi 1,5 miliardy korun. "Zajímáme se hlavně o patenty, vynálezy a inovace v regenerativní medicíně, protože ty mají schopnost zvyšovat kvalitu života pacientů," dodává. 

Back to previous page

 

PrimeCell Therapeutics a.s. je biotechnologická společnost vyvíjející léčivé přípravky z lidských buněk s cílem zlepšit kvalitu lidského života. Využíváme přirozené léčivé a regenerativní vlastnosti buněk. Speciálními manipulacemi ovlivňujeme vlastnosti buněk tak, aby léčebného účinku bylo dosaženo v postižených tkáních.

 

 

Využíváme přirozených léčivých a regenerativních vlastností buněk a jejich součástí. Speciálními ověřenými postupy ovlivňujeme vlastnosti buněk tak, abychom dosáhli léčebného účinku v postižených tkáních.

PrimeCell Therapeutics a.s. poskytuje pacientům nové metody vysoce personalizované efektivní léčby, které využívají lidské buňky a tkáně a to především v případech, kdy stav pacientů nelze léčit běžnými léčivy nebo jinou konvenční metodou, či je-li léčba lidskými buňkami pro pacienta šetrnější. Bude se věnovat především přípravě autologních a alogenních léčivých přípravků pro ortopedické indikace, ischemické choroby, kožní defekty nebo hojení ran.

 

Jedním ze základů aktivit PrimeCell Therapeutics a.s je intenzivní spolupráce s renomovanými tuzemskými a světovými vědeckými institucemi a klinickými centry s cílem využít výsledky základního výzkumu v klinické praxi, a to co nejrychleji ku prospěchu pacientů. Dále bude rozvíjena dosavadní síť více než sto klinických center a partnerů v České republice a v zahraničí.

 

PrimeCell Therapeutics a.s. byl založen v roce 2007. Je jedním z nejvýznamnějších investorů v Evropě v oblasti regenerativní medicíny. Vlastní a provozuje vysoce moderní vývojovou a výrobní infrastrukturu pro aplikovaný vývoj, zpracování a výrobu lidských buněk a tkání. Ve svém portfoliu má téměř 8000 m2 laboratorních prostor, z toho 2000 m2 cGMP zázemí pro vývoj a výrobu buněčných a tkáňových produktů. Více o infrastruktuře PrimeCell Therapeutics a.s. naleznete na www.natic.cz a www.4medi.cz

 

  About us
who we are
corporate Overview executive
and non-executive

directors
our history
partnerships and our
responsibility
Advanced & Cell Therapy

Key programs & products
current products
products in the pipeline
stories
Research
our innovative strategy
research areas
our developments
co-operation opportunites
Media
news
PrimeCell in media
odborné publikace
photogallery
corporate identity
About 4MEDi

Contact us
contact us
informace pro akcionáře
PrimeCell Therapeutics a.s.
Sídlo: Jáchymova 26/2 Praha 1/ 110 00
Office: U Plynárny 1002/97 Praha 10/ 101 00

Praha / Brno / Ostrava / New York / Singapore / Jeddah
© by primecell | pupečníková krev | design by upsala