Letos uplyne již 30 let od první úspěšné transplantace pupečníkové krve

September 23, 2018

Letos uplyne již 30 let od první úspěšné transplantace pupečníkové kreve pacientovi, který onemocněl závažnou poruchou krvetvorby.

O transplantaci se zasadil mezinárodní tým ve složení prof. Eliane Gluckman, prof. Joanne Kurtzberg, prof. Hal Broxmeyer a Arleen D. Auerbach. Od tohoto historického okamžiku pomohla transplantace alogenní pupečníkové krve více než 35 tis. nemocným z celého světa, pro které se předtím nenašel vhodný dárce kostní dřeně.

Matthew Farrow, tehdy pětiletý chlapec, který trpěl Fanconiho anémií, jako první na světě podstoupil úspěšnou transplantaci pupečníkové krve. Tato přelomová událost v medicíně byla výsledkem mezinárodního úsilí: Matthew je ze Severní Karoliny v USA, dárcem byla jeho právě narozená sestra, Dr. Hal Broxmeyer byl americký vědec, který uskladnil pupečníkovou krev. Samotnou transplantaci provedla 8. října 1988 francouzská lékařka Dr. Eliane Gluckmanová v Nemocnici Saint-Louis v Paříži. Matthewovi je dnes 35 let, je ženatý a má syna.

Rozhovor s Mattem Farrowem na stránkách nadace Parents Guide to Cord Blood.

Back to previous page

 

PrimeCell Therapeutics a.s. je biotechnologická společnost vyvíjející léčivé přípravky z lidských buněk s cílem zlepšit kvalitu lidského života. Využíváme přirozené léčivé a regenerativní vlastnosti buněk. Speciálními manipulacemi ovlivňujeme vlastnosti buněk tak, aby léčebného účinku bylo dosaženo v postižených tkáních.

 

 

Využíváme přirozených léčivých a regenerativních vlastností buněk a jejich součástí. Speciálními ověřenými postupy ovlivňujeme vlastnosti buněk tak, abychom dosáhli léčebného účinku v postižených tkáních.

PrimeCell Therapeutics a.s. poskytuje pacientům nové metody vysoce personalizované efektivní léčby, které využívají lidské buňky a tkáně a to především v případech, kdy stav pacientů nelze léčit běžnými léčivy nebo jinou konvenční metodou, či je-li léčba lidskými buňkami pro pacienta šetrnější. Bude se věnovat především přípravě autologních a alogenních léčivých přípravků pro ortopedické indikace, ischemické choroby, kožní defekty nebo hojení ran.

 

Jedním ze základů aktivit PrimeCell Therapeutics a.s je intenzivní spolupráce s renomovanými tuzemskými a světovými vědeckými institucemi a klinickými centry s cílem využít výsledky základního výzkumu v klinické praxi, a to co nejrychleji ku prospěchu pacientů. Dále bude rozvíjena dosavadní síť více než sto klinických center a partnerů v České republice a v zahraničí.

 

PrimeCell Therapeutics a.s. byl založen v roce 2007. Je jedním z nejvýznamnějších investorů v Evropě v oblasti regenerativní medicíny. Vlastní a provozuje vysoce moderní vývojovou a výrobní infrastrukturu pro aplikovaný vývoj, zpracování a výrobu lidských buněk a tkání. Ve svém portfoliu má téměř 8000 m2 laboratorních prostor, z toho 2000 m2 cGMP zázemí pro vývoj a výrobu buněčných a tkáňových produktů. Více o infrastruktuře PrimeCell Therapeutics a.s. naleznete na www.natic.cz a www.4medi.cz

 

  About us
who we are
corporate Overview executive
and non-executive

directors
our history
partnerships and our
responsibility
Advanced & Cell Therapy

Key programs & products
current products
products in the pipeline
stories
Research
our innovative strategy
research areas
our developments
co-operation opportunites
Media
news
PrimeCell in media
odborné publikace
photogallery
corporate identity
About 4MEDi

Contact us
contact us
informace pro akcionáře
PrimeCell Therapeutics a.s.
Sídlo: Jáchymova 26/2 Praha 1/ 110 00
Office: U Plynárny 1002/97 Praha 10/ 101 00

Praha / Brno / Ostrava / New York / Singapore / Jeddah
© by primecell | pupečníková krev | design by upsala